حساسیت به لاکتوز در سگ ناراحت کننده است و می تواند منجر به مشکلات گوارشی در آنها شود. بنابراین اگر فکر می کنید سگ شما به لاکتوز حساسیت دارد، حتماً با علائم آن آشنا شوید تا بتوانید در اسرع وقت از مراقبت مناسب اطمینان حاصل کنید. برای این کار باید رژیم غذایی سگ خود را تغییر دهید و اصلا از لاکتوز استفاده نکنید.

حساسیت به لاکتوز چیست؟

حساسیت به لاکتوز نه تنها در سگ ها و گربه ها، بلکه در انسان ها نیز بسیار رایج است. هر موجودی که از شیر گرفته شده است، استعداد ژنتیکی برای ابتلا به حساسیت به لاکتوز پس از عدم تغذیه با شیر مادر دارد. اگرچه جالب است که گربه‌ها بیشتر از سگ‌ها به حساسیت لاکتوز مبتلا می‌شوند. همچنین چیزی است که عمدتاً در سگ های بالغ دیده می شود (اگرچه در موارد نادر در توله سگ های جوان نیز دیده می شود).

حساسیت به لاکتوز زمانی شروع می شود که آنزیم مورد نیاز برای فرآوری شیر کاهش یابد. آنزیمی که لاکتاز نامیده می شود، در ابتدا در تعداد زیادی تولید می شود، زیرا توله سگ های تازه متولد شده فقط شیر مادر خود را می نوشند. این آنزیم برای عملکرد کارآمد سیستم گوارش آنها ضروری است زیرا قندهای موجود در لاکتوز را تجزیه می کند و سپس جذب بدن می شود و انرژی تولید می کند که از تمام زمینه های رشد و تکامل پشتیبانی می کند.

هنگامی که یک توله سگ از مادرش جدا می شود و دیگر شیر سگ را منظم نمی خورد، نیاز آنها به تولید لاکتاز به میزان قابل توجهی کاهش یافته، بنابراین تولید آنزیم نیز کاهش می یابد. هنگامی که سگ بخش بزرگی از توانایی خود را برای پردازش محصولات لبنی از دست داد، مقداری از قند لاکتوز به راحتی جذب می شود، در روده ها باقی می ماند. اینجاست که قند لاکتوز تخمیر می‌شود و منجر به گرفتگی عضلات، آبریزش مدفوع، نفخ و ناراحتی کلی می‌شود.

توجه به این نکته مهم است که همه سگ ها به حساسیت به لاکتوز مبتلا نمی شوند و می توانند لبنیات را بدون مشکل بخورند. اما برای کسانی که این کار را انجام می دهند، نوشیدن شیر و دیگر محصولات لبنی، قطعاً کنار گذاشته شده است.

علائم حساسیت به لاکتوز در سگ ها

در مورد سگ ها، حساسیت به لاکتوز می تواند موجب ناراحتی شود و معمولاً علائم بیرونی دارد که می توانید به تشخیص این بیماری کمک کند. اگرچه شایان ذکر است که علائم حساسیت به لاکتوز تقریباً مشابه دیگر حساسیت های غذایی است. بنابراین به علائم زیر توجه کنید:

 •     بی حالی
 •     تحریک پذیری
 •     ناتوانی در راحت شدن
 •     معده نفخ و سفت
 •     مدفوع شل آبکی (کولیت)
 •     استفراغ
 •     کم آبی بدن
 •     ضعف
 •     تشنگی بیش از حد
 •     کاهش وزن ناخواسته

در مورد سگ‌های جوان تشخیص این موارد دشوارتر است. اما سگ بالغ مبتلا به حساسیت به لاکتوز را می‌توان راحت‌تر تشخیص داد زیرا به رفتار معمولی آن‌ها عادت دارید و می‌توانید تفاوت‌ها را تشخیص دهیدتفاوت بین حساسیت به لاکتوز و حساسیت به لبنیات

آلرژی واقعی به شیر در مقایسه با حساسیت علائم بسیار متفاوتی خواهد داشت. حساسیت به به طور کلی منجر به ناراحتی گوارشی می شود. با این حال، آلرژی غذایی می‌تواند بسیار خطرناک‌تر باشد و علائم متفاوت و بالقوه تهدیدکننده‌ای برای زندگی داشته باشد (مانند بستری شدن در بیمارستان). اگر سگ شما هر یک از علائم زیر را در کنار علائم بالا نشان می‌دهد، ممکن است به لبنیات حساسیت داشته باشد:

 •     از دست دادن پوشش
 •     تورم صورت
 •     خارش بیش از حد
 •     لیس زدن بیش از حد
 •     گاز گرفتن پاهای خودشون
 •     خس خس سینه
 •     مشکل در بلعیدن
 •     خون در مدفوع

علل حساسیت به لاکتوز در سگ ها

علت فیزیولوژیکی حساسیت به لاکتوز در سگ ها به کاهش تولید لاکتاز مربوط می شود. برای اینکه عدم تحمل لاکتوز مشکل ساز شود، اتفاق خاصی وجود ندارد. با این حال، افرادی که مستعد ابتلا به حساسیت لاکتوز هستند، اگر به طور منظم در معرض لاکتوز قرار بگیرند، احتمال بیشتری دارد که به آن مبتلا شوند. سگ های بالغ بیشتر از توله سگ ها مبتلا می شوند و در هر سنی می توانند تحت تاثیر حساسیت به لاکتوز قرار بگیرند.

غذاهای محرک حساسیت به لاکتوز

از نظر علل رژیم غذایی حساسیت به لاکتوز، چندین چیز وجود دارد که می تواند باعث واکنش شود:

 • شیر گاو – شیر گاو به خصوص حاوی لاکتوز بالایی است (حدود 5٪)، به این معنی که هضم آن برای سگ ها سخت است، به خصوص اگر آنها حساسیت به لاکتوز داشته باشند. برخی از صاحبان سگ ترجیح می‌دهند که سگ‌هایشان شیر پستانداران دیگری بنوشند،) زیرا لاکتوز کمتری دارند.
 • غذاهای پخته شده انسان، مانند پنکیک، کلوچه، نان، کیک.
 • غذاهای فرآوری شده انسان، مانند غلات صبحانه، سوپ، سیب زمینی فوری و چیپس طعم دار.
 • گوشت های فرآوری شده، مانند بیکن، سوسیس و هات داگ.
 • پنیر، این اغلب به عنوان یک ابزار آموزشی استفاده می شود و گاهی اوقات ممکن است نادیده گرفته شود. با این حال، باید به طور کامل از پنیر با سگ های حساس به لاکتوز اجتناب شود.

برخی از گزینه های جایگزین که لاکتوز کمی دارند، عبارتند از: شیر گوسفند، پنیر دلمه و پنیر فتا. با این حال، اگر سگ شما به لاکتوز حساس است، بهتر است از گزینه های حاوی شیر بدون لاکتوز استفاده کنید یا محصولات لبنی را به طور کلی از رژیم غذایی سگ خود حذف کنید.

تشخیص حساسیت به لاکتوز در سگ

تنها راه برای تشخیص دقیق حساسیت به لاکتوز این است که ابتدا به سگ خود دقت کنید تا بعد از خوردن یا نوشیدن یک محصول لبنی، آیا این علائم را دارد. اگر یک یا چند مورد از علائم را مشاهده کردید و به نظر می رسد که پس از مصرف لبنیات سگ شما به طور مداوم ظاهر می شوند، می توانید به سراغ تشخیص آنها بروید.

با دامپزشک خود تماس بگیرید و آنها را برای معاینه فیزیکی به کلینیک ببرید. همه چیزهایی را که قبلاً می‌دانید، از جمله علائمی که متوجه شده‌اید و اینکه سگ شما دقیقاً چه چیزی می‌خورده است، به دامپزشک خود بگویید که علائم ظاهر شد. در صورت امکان، سعی کنید یک دفتر خاطرات غذایی از غذاهای سگ یا تنقلاتی که توله سگ شما خورده است و زمان ثبت علائمی که علائم آن از زمان شروع شده است را یادداشت کنید.

درمان حساسیت به لاکتوز در سگ ها

شکل اولیه درمان حساسیت به لاکتوز، حذف غذا است. این به معنای انتخاب محصولات بدون لاکتوز یا محصولات با محتوای لاکتوز کاهش یافته است. اگرچه ترجیحاً باید محصولات لبنی را به طور کامل از رژیم غذایی سگ خود حذف کنید تا از واکنش نامطلوب جلوگیری کنید.

بسیاری از سگ های مبتلا به حساسیت به لاکتوز فقط علائم خفیفی را تجربه می کنند. و اگر سگ شما واقعاً لبنیات را دوست دارد، ممکن است متوجه شوید که علائم خفیفی دارد و با کاهش مصرف لاکتوز مشکلش حل خواهد شد.

علاوه بر این، دامپزشک شما ممکن است مکمل‌های لاکتاز یا مکمل‌های کلسیم را تجویز کند تا به سگ شما کمک کند لاکتوز خود را راحت‌تر هضم کند (مخصوصاً در سگ‌های جوان) و همچنین رشد سالم استخوان و رشد اسکلتی را تشویق کند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *